Z  histórie poznám ženu...

MUDr. Miloš Bubán

lekár, moderátor


Z  HISTÓRIE poznám ženu, ktorá úspešne rozbila atóm, ďalšiu, ktorá vyletela do vesmíru. Z NOVÍN poznám tretiu a tá je už veľa rokov na vrchole rebríčka popmusic. Ale OSOBNE poznám krehkú ženu, ktorá robí zázraky. Z neživej hliny robí živé veci. Vdýchne im pohyb. Farbu i tieň. Radosť i smútok. Vášeň, lásku i sklamanie. Poznám Ivett Axamitovú veľa rokov. Dokáže naozaj všetko, okrem lietania. Je stále rovnako navonok krehká, ako jej vlastná keramika, vnútri pevná ako stovkami stupňov vypálená hlina, má všetky farby ľudskej dobroty, ako je množstvo farieb na jej obrazoch.

Vážim si jej priateľstvo, ktoré už dávno prerástlo do rodinných vzťahov. Ťažko sa mi rozpráva o pocitoch k nej, lebo to, čo k nej cítim, pozná najlepšie ona sama. Sú tam roky vzájomnej duševnej podpory, „burcovania“ v práci, raz láskavá, raz prísna kritika, ktorá hory prenáša. A desiatky iných podôb života, ktoré inak vyzerajú na papieri, ako v duši. Niektoré veci sa totiž slovami nedajú opísať. A možno práve preto aj vzniklo umenie. O mnohých hovorí aj dielo Ivett a mnohí tam nachádzame tie veci, ktoré sú hlboko v nás. V tej známej trinástej komnate, od ktorej máme neraz kľúč iba my sami. 

Nemám ani záujem, ani nechcem, vyznávať a vyzliekať sa z týchto pocitov. Sú príliš sú­krom­né. Ale niektoré aj tak nájdete v Ivetkiných dielach. Nájdete tam najmä presvedčenie, že najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť preto, za čo by bol ochotný aj zomrieť.

Prečítal som si, čo som doteraz napísal a zrazu sa mi predsa len zdá, že Ivett nepoznám. Aj napriek tomu, že dlhé hodiny vysedávam v jej ateliéri a pozerám v obdive na vznik jej diel. Ako lekára ma zaujíma nádych a výdych, ale tu som zaskočený stratou môjho dychu. Stojím v nemom úžase a stále neverím, že taká krehká žena je schopná neskutočne tvrdej driny.

Ivett totiž dokáže vytvoriť pre svet každodennú nevšednosť.